zieleń miejska
Powierzchnia terenów zieleni (ha)
Powierzchnia chronionego krajobrazu (ha)
Drzewa posadzone w 2021 r.
Krzewy posadzone w 2021 r.
Ważnym i nieodłącznym aspektem planowania przestrzennego są tereny zielone. Obecnie w Gminie Grodzisk Mazowiecki realizowany jest projekt „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, Gminy Grodzisk Mazowiecki - Etap II” dofinansowany jest w 85% ze środków unijnych. Dbając o mikroklimat w mieście oraz mając na uwadze jak ważną rolę pełni zieleń miejska w aspekcie społecznym realizowana jest obecnie inwestycja związana z zazielenieniem i ukwieceniem miasta.
W 2021 r. w ramach projektu posadzono:
10.953 szt. krzewów i bylin,
8.347 szt. cebul,
7.027 szt. roślin sezonowych oraz
3 szt. drzew.
Nasadzenia zieleni zrealizowano na skrzyżowaniu ul. Matejki z ul. Traugutta, na parkingu przy ul. Spokojnej, a także wzdłuż ul. Królewskiej
do roku 2020
*wydatki dotyczą realizacji projektu „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, Gminy Grodzisk Mazowiecki - Etap II”
W 2021 r na terenie gminy zostało posadzonych 250 szt. drzew gatunków odpornych na warunki miejskie. Są to m.in. różne gatunki lip, klonów, brzozy, tulipanowce oraz platany.
Gmina wprowadza innowacyjne projekty proekologiczne. Należy do nich:
budowa ekologicznego parkingu przy ul. Kościuszki (parking z eko-kraty z posianą trawą);
usunięcie płyt granitowych spod drzew na placu przy Centrum Kultury;
zwiększenie ilości donic z roślinnością kwitnącą na parkingu miejskim;
nasadzenia zieleni na rondach (rondo w Żukowie, rondo w Książenicach, ronda wzdłuż ul. Okrężnej).
Co roku miasto jest ukwiecane poprzez 33 tysiące roślin jednorocznych nasadzanych w trzech obsadach. Dodatkowo wiosną 2021 r. zakwitło 10 tys. roślin cebulowych. Gmina Grodzisk Mazowiecki dba o swój wizerunek jako miasta ukwieconego.
W 2021 r. zaprojektowano skwer przy wyjściu z tunelu PKP w dzielnicy Łąki. Zaprojektowano również tzw. Plac z Dębem przy ul. Orzeszkowej. Przy skrzyżowaniu ul. 3-go Maja oraz ul. Orzeszkowej powstanie ekologiczny skwer z nawierzchnią biologicznie przepuszczalną, zielenią oraz budkami dla owadów oraz ptaków.
Sztuka zdobienia miasta muralami zagościła w Grodzisku Mazowieckim w 2014 r. i została bardzo dobrze przyjęta przez jego mieszkańców. Dzięki barwnym kompozycjom poprawia się estetyka przestrzeni publicznych, a zniszczone elewacje budynków zyskują nowe oblicze. Od tamtej pory co roku w Grodzisku powstają nowe murale. Obecnie jest ich 25.
Gmina planuje wykonać rewitalizację nieruchomości komunalnych położonych przy ul. Harcerskiej. W pierwszej kolejności opracowany zostanie projekt remontu budynku przy ul. Harcerskiej 8 i uporządkowany zostanie teren za budynkiem przy ul. Harcerskiej 3.
Najwyższy w Polsce totem mierzy ponad 9 metrów i znajduje się na Stawach Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim.
Powstał z topoli kanadyjskiej, która ze względu na zły stan musiała zostać wycięta. Drzewo wyczyszczono wewnątrz z próchnicy i zakonserwowano.
Dzięki tym staraniom udało się ocalić prawie cały pień. Artysta o pseudonimie Andre wyrzeźbił z niego totem z motywami zwierzęco-roślinnymi używając piły jako narzędzia pracy.
Dzięki pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej należące do gminy budynki w centrum miasta przeszły remont elewacji. Projektowane są także remonty kamienic na pl. Zygmunta Starego.