Gmina Grodzisk Mazowiecki jest sygnatariuszem Porozumienia G min Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2014-2020 z dnia 21 lutego 2014 r., z późniejszymi zmianami.
W strukturze organizacyjnej ZIT WOF gminy działają w ramach: Komitetu Sterującego ZIT WOF, Forum Konsultacyjnego ZIT WOF oraz Sekretariatu ZIT WOF. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego jest członkiem Komitetu Sterującego, który podejmuje decyzje związane z zakresem działalności ZIT WOF.
W roku 2021 odbyło się XXIII posiedzenie Komitetu Sterującego ZIT WOF oraz XXVI posiedzenie Forum Konsultacyjnego ZIT WOF. Posiedzenie Komitetu miało miejsce dnia 25 października 2021 r., natomiast posiedzenie forum odbyło się w dniach 14-15 października 2021 r. Koordynator ZIT Gminy Grodzisk Mazowiecki uczestniczy w obradach Forum Konsultacyjnego ZIT WOF, gdzie wypracowywane są propozycje i rozwiązania kierowane następnie pod obrady Komitetu Sterującego ZIT WOF.
Tytuł projektu: Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych - Etap III
Partnerzy: Brwinów, Nadarzyn, Pruszków, m. Żyrardów, Michałowice (lider projektu)
Wartość projektu Grodziska Mazowieckiego: 8.536.172,03 zł
Wartość dofinansowania dla Grodziska Mazowieckiego: 6.828.937,62 zł
Termin realizacji projektu: 29.07.2020 r.-30.12.2022 r.
Dnia 07.09.2021 r. odbyło się podpisanie umowy na wykonanie robót budowlanych. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2022r.
W wyniku realizacji projektu, w gminie grodzisk Mazowiecki powstanie około czterech kilometrów nowych ścieżek rowerowych wzdłuż: ul. Bałtyckiej i Wspólnej od tunelu PKP w Grodzisku Mazowieckim do Kraśniczej Woli, wzdłuż drogi powiatowej 1509W od drogi wojewódzkiej DW579 do Chrzanowa Małego (do skrzyżowania z drogą gminną 150212) oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 od ul. Żydowskiej do ul. Chrzanowskiej.
Tytuł projektu: Poprawa jakości powietrza na terenie ZIT WOF poprzez budowę parkingów „Parkuj i Jedź”
Partnerzy: Milanówek, Pruszków, m. Sulejówek, m. Żyrardów, Michałowice (wnioskodawca)
Wartość projektu Grodziska Mazowieckiego: 2.674.080,00 zł
Wartość dofinansowania dla Grodziska Mazowieckiego: 2.379.931,20 zł
Termin realizacji projektu: 04.10.2018-30.12.2022 r.
Celem całego projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie ZIT WOF oraz rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej poprzez budowę parkingów typu „Parkuj i Jedź”.
Zakres realizowany na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki obejmuje:
Budowę parkingu naziemnego przy ul. Traugutta w Grodzisku Mazowieckim;
Budowę odwodnienia parkingu wzdłuż ul. Langiewicza;
Działania informacyjne oraz promocję projektu.
Tytuł projektu: E-usługi dla szkół w ramach ZIT
Partnerzy: Brwinów, Michałowice, Milanówek, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Stare Babice, Żyrardów, Nadarzyn (wnioskodawca)
Wartość projektu Grodziska Mazowieckiego: 2.003.669,99 zł
Wartość dofinansowania dla Grodziska Mazowieckiego: 1.303.199,99 zł
Termin realizacji projektu: 01.09.2021 r.-30.06.2022 r.
Przedmiotowy projekt zakłada zakup sprzętu i oprogramowania dla 47 szkół podstawowych na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego z obszaru 9 gmin (Nadarzyn, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Michałowice, Milanówek, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Stare Babice i Żyrardów), które pozwolą na wprowadzenie nowoczesnych form nauczania z wykorzystaniem TIK oraz zapewnią możliwość realizacji działań edukacyjnych w formule zdalnej w związku z zagrożeniem powtórzenia lub przedłużeniem się epidemii COVID-19.
W ramach projektu zaplanowano też wdrożenie wspólnej e-usługi, która będzie udostępniona zarówno dla nauczycieli wszystkich 47 szkół podstawowych biorących udział w projekcie, jak również kadry pedagogicznej innych szkół z obszaru objętego ZIT (dzięki czemu projekt będzie miał oddziaływanie dla całego obszaru WOF. Lider projektu (Gmina Nadarzyn) będzie też nadzorował zadanie dot. informacji i promocji projektu.
Tytuł projektu: Budowa i wdrożenie zintegrowanego systemu wsparcia usług opiekuńczych opartego na narzędziach TIK na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego" (E-Opieka)
Partnerzy: Jabłonna, Karczew, Legionowo, Marki, m. Pruszków, Raszyn, Wieliszew, m. Zielonka, m. Żyrardów, Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze Sp. z o.o., m.st. Warszawa (wnioskodawca)
Wartość projektu Grodziska Mazowieckiego: 233.202,04 zł
Wartość dofinansowania dla Grodziska Mazowieckiego: 186.561,63 zł
Termin realizacji projektu: 01.01.2016 r.-31.12.2023 r.
Celem projektu jest poprawa jakości życia osób korzystających z usług opiekuńczych świadczonych przez samorządy gminne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych poprzez budowę i wdrożenie systemu wsparcia tych usług opartego na narzędziach technologii informacyjno-komunikacyjnych.
W związku z pandemią w Grodzisku Mazowieckim miało miejsce tylko jedno wydarzenie z udziałem gmin partnerskich.
22 lipca 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego ratusza w Gminie Grodzisk Mazowiecki. W wydarzeniu brały udział delegacje z:
Weiz Austria - 5 osób;
Carros Francja - 4 osoby;
Šiauliai Litwa - 3 osoby;
Radviliskis Litwa - 2 osoby.
Nasi partnerzy mieli możliwość obejrzenia nowego budynku ratusza, nowych rozwiązań zastosowanych w budynku urzędu, nowo budowanej hali widowiskowo-sportowej jak również wyremontowany Dworek w Adamowiźnie.
Gmina uczestniczyła też w wydarzeniu organizowanym w gminie partnerskiej Giżycko.
17 września odbył się Rajd Rowerowo-Pieszy Giżycko - Sovetsk, podczas którego nastąpiło oficjalne otwarcie ścieżki rowerowej wokół Twierdzy Boyen, wraz z nową infrastrukturą i wyremontowanym odcinkiem Muru Carnot'a. Uczestnicy rajdu mieli też możliwość zwiedzenia okolicy Giżycka na rowerach.
W 2021 roku ogłoszone zostały 3 nabory wniosków o przyznanie pomocy w zakresie przedsięwzięć wskazanych w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2023, w tym na:
Przedsięwzięcia nr 2.1.1 "Infrastruktura turystyczna i drogowa", w ramach którego Gmina Grodzisk Mazowiecki złożyła dwa wnioski o dofinansowanie:
Nazwa projektu: "Podniesienie atrakcyjności turystycznej na obszarze LSR poprzez zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Gminie Grodzisk Mazowiecki w miejscowości Kozerki"
Wartość dofinansowania: 79.177,00 zł
Nazwa projektu: "Podniesienie atrakcyjności turystycznej na obszarze LSR poprzez budowę placu zabaw dla dzieci i młodzieży w Gminie Grodzisk Mazowiecki w miejscowości Makówka"
Wartość dofinansowania: 111.594,00 zł
Przedsięwzięcia nr 1.1.1 "Zakładanie działalności gospodarczej", w ramach którego do biura wpłynęło ostatecznie 38 wniosków (aktualnie trwa procedura oceny i wyboru operacji).
W 2021 r. zakończony został też projekt współpracy "Kluby Inteligencji Finansowej" realizowany w partnerstwie z LGD "Zielone Sąsiedztwo", w ramach którego: odbyły się warsztaty dla młodzieży w zakresie edukacji finansowej oraz spotkania tematyczne on-line dla przedsiębiorców i osób planujących podjęcie działalności gospodarczej, zorganizowana została wizyta studyjna oraz spotkanie integracyjne w formie warsztatów surwiwalowych i podsumowujące projekt, a także wydane kalendarze i mapa obszaru LGD.
Dodatkowo, LGD:
wspierała finansowo inicjatywy realizowane przez samorządy gminne i ich jednostki;
pełniła funkcję ambasadora Programu "Mazowsze Lokalnie" pomagając mieszkańcom Ziemi Chełmońskiego w pozyskaniu środków na działania prowadzone w społecznościach lokalnych;
pełniła funkcję "opiekuna" dla grup nieformalnych ubiegających się o dofinansowanie inicjatyw w ramach programów grantowych, w 2021 r. dwie grupy społeczników z Ziemi Chełmońskiego zrealizowały swoje pomysły, w tym:
grupa "Nasz Władysławów" - projekt "Nasze wspólne bezpieczne miejsce spotkań i integracji" w ramach Programu "Mazowsze Lokalnie";
grupa nieformalna "GN Społecznicy" z sołectwa Huta Żabiowolska - projekt "Łagodzenie skutków COVUD-19 -Strefa Kobiet" w ramach Programu "Działaj Lokalnie";
wydała zostały on-line dwa numery gazetki "Drogowskazy aktywności obywatelskiej na Ziemi Chełmońskiego";
zorganizowała konkurs "Moja e-szarlotka i znacznie więcej…";
uczestniczyła w konferencji pn. "Jak pozyskać fundusze na założenie własnej działalności gospodarczej lub na rozwój już istniejącej firmy?" zorganizowanej w listopadzie 2021 r. przez Powiatowy Urząd Pracy w Sochaczewie, podczas której przedstawiona została prezentacja na temat "Jak pozyskać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w naszym LGD";
rozliczyła w Urzędzie Marszałkowskim projekt grantowy "AKTYWNIE Z LGD", składający się z 20 operacji na łączną kwotę 300.000 zł zrealizowanych w latach 2019-2020 przez grupy nieformalne, organizacje oraz samorządy;
prowadziła doradztwo i szkolenia dla wnioskodawców oraz przygotowano materiał pomocniczy dla osób składających wnioski w ramach naboru na premie dla przyszłych przedsiębiorców;
przygotowała wnioski o dofinansowanie projektów ze środków zewnętrznych;
przeprowadziła szkolenie, aby jeszcze lepiej realizować cele LGD i służyć mieszkańcom Ziemi Chełmońskiego;
realizowała działania promujące gminy członkowskie oraz stowarzyszenie, w tym m.in. przygotowywane były materiały publikowane w biuletynach gminnych, wydane kalendarze i inne materiały promocyjne;
prowadziła bieżące działania biura (kontakty z beneficjentami i urzędami, obsługę posiedzeń Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej i Walnego Zgromadzenia Członków LGD, organizację warsztatu refleksyjnego, przygotowywanie sprawozdań, pism, prowadzenie dokumentacji finansowo-księgowej przy współpracy z biurem rachunkowym oraz inne niezbędne prace).