Liczba książek
Liczba filmów
Liczba audiobooków
Liczba gier planszowych
Liczba aktywnych czytelników
Liczba wypożyczeń
Liczba wypożyczeń przez książkomat
Liczba zakupionych pozycji
Kwota dofinansowania 20%
22 500 zł
Kolejna edycja wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Dzięki umożliwieniu zakupu i zdalnego dostępu do nowości wydawniczych oferta bibliotek publicznych zostanie wzbogacana zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami czytelników, którzy, za sprawą usług zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków, audiobooków i synchrobooków, będą mogli skorzystać z niej o każdej porze.
Od 2015 r. Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki kontynuuje projekt „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.
Biblioteka dysponuje trzema urządzeniami Czytak Plus i jednym typu Czytak NPN 3. W cyfrowym księgozbiorze znajduje się 2.848 tytułów książek. W tym roku wzbogaciliśmy nasze zbiory o 334 nowe publikacje. W 2021 r. „Czytaki” zostały wypożyczone 13 razy, a czytelnicy skorzystali ze 175 tytułów cyfrowej książki mówionej. Średnia liczba wypożyczonych książek w miesiącu wyniosła 14 wol.
Biblioteka oferuje bezpłatny dostęp do e-booków i audiobooków udostępnianych przez portal Legimi. Wszystkie e-książki można czytać jednocześnie na dwóch wybranych przez siebie urządzeniach: smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku.
Powstało 12 artykułów prezentujących sylwetki najważniejszych twórców japońskich komiksów. Artykuły te są dostępne on-line na stronie biblioteki lub w formie PDF-u, do pobrania
Odbyło się 7 wykładów on-line dotyczących japońskiej popkultury. Wykłady prowadzili uznani polscy specjaliści w tym zakresie, m.in. doktor Joanna Zaremba-Penk czy Krzysztof „Grisznak” Wojdyło.
Jako pierwsi w Polsce tłumaczyliśmy wykłady o mandze i anime na język migowy. Transmisje on-line gromadziły średnio po 100 osób.
Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych. Projekt realizowany wspólnie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju.
projekt „Latarnicy 2020”
Projekt polegający na podniesieniu kompetencji cyfrowych w ramach wsparcia Polska Cyfrowa. W 2021 r. udział wzięło 40 osób.
Wolontariat w Bibliotece
89 wolontariuszy (od września 2021)
organizowanie spotkań dla młodzieży
wspomaganie biblioteki w organizacji eventów
dbanie o wygląd księgozbioru o pomoc w prowadzeniu zajęć dla dzieci
praca w Youmedia (nowe technologie)
tworzenie własnych mediów społecznościowych
Spotkania/warsztaty dla wolontariuszy:
spotkanie z psycholożką Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
grupa na facebooku (rozmowy, informowanie, diagnozowanie potrzeb)
własne media społecznościowe fanpage „Idziemy po kulturę!”
spotkania organizacyjne raz w miesiącu
warsztaty z Amnesty International „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi”
„Mam prawo czuć się bezpiecznie” - warsztaty psychoedukacyjne dla młodzieży
Organizacja wystaw w ramach projektu edukacja artystyczna
Odbyło się 5 wystaw:
„Co robią uczucia”,
„Mistrzowie Ilustracji”,
Książka Roku PS IBBY,
Żadnej przemocy! Pokój na świecie według Astrid Lindgren,
Świat emocji dziecka.
Do każdej wystawy prowadzone były lekcje biblioteczne.
Dyskusyjny Klub Książki
Spotkania literackie raz w miesiącu. Ze względu na ograniczenia w 2021 r. odbyły się tylko trzy spotkania. Do klubu należy 9 osób.
Narodowe Czytanie
Dnia 4 września odbyło się Narodowe Czytanie oraz premiera książki Katarzyny Syrokomli pt. „Spacer we mgle”.
Koordynacja projektu „Nasza Mała Biblioteka”
Projekt propagujący czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych i prezentujący europejską literaturę dziecięcą.
lekcje biblioteczne
W 2021 r. przeprowadzono 17 lekcji bibliotecznych pn. „Wokół książki” w których udział wzięło ok. 380 uczniów.
Bajanie
Edukacyjne zajęcia czytelniczo-animacyjne dla najmłodszych czytelników 2-4 lat wraz z opiekunem. Pobudzające wyobraźnię oraz rozwijające małą i dużą motorykę. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, liczba uczestników na zajęciach ok. 8 dzieci + opiekun/rodzic.
Event „Nasi PSYjaciele”
Biblioteka zorganizowała warsztaty, wystawę i konkurs. Głównym punktem wydarzenia było spotkanie autorskie z autorem książek dla dzieci, który pisze o zwierzętach Przemysławem Wechterowiczem.
„Mała książka - wielki człowiek”
Akcja ogólnopolska realizowana przez Instytut Książki. W ramach działań prowadzone były zajęcia dla najmłodszych czytelników.
Strefa Rodzica
Projekt mający na celu zrzeszenie tych rodziców, którzy chcą stworzyć dla siebie i swoich dzieci wyjątkowe miejsce w bibliotece. W sezonie jesień/zima 2021, organizowany był cykl warsztatów dla rodziców, w oparciu o książki Jespera Juula.
Moliki
Przedpołudniowe zajęcia literacko-rozwojowe dla dzieci w wieku 2,5-4 lat. Odbywały się w Pawilonie Kultury w każdy wtorek, każdorazowo uczestniczyło w nich ok. 10 dzieci wraz z mamą lub tatą. Zajęcia miały charakter sensorycznych warsztatów, rozwijających motorykę małych dzieci.
Dzień dziecka
Biblioteka brała udział w miejskim Dniu Dziecka, prowadziła wakacyjne i zimowe warsztaty.
wakacyjne i zimowe warsztaty
Projekt literacko-kulinarny „Zgotujmy sobie książkę”
Realizowany od 2020 r. (zawieszony ze względu na pandemię). Udział wzięło 23 dzieci.
Przez cały rok biblioteka realizuje dla osób starszych wsparcie komputerowe pn. S.O.S - nowe technologie! W miesiącu zgłasza się ok. 3-6 osób, którym pomagamy w drobnych uszkodzeniach sprzętu komputerowego, doradztwie w zakresie zakupu sprzętu.
Zajęcia programowania z wykorzystaniem Minecraft Education Edition (w poniedziałki) 16 grup (10 os./grupa) = ok. 160 os.
Zajęcia dla szkół, przedszkoli, osób niepełnosprawnych z robotyki: 32 grupy (średnio 15 dzieci) = 480 dzieci.
Zajęcia z robotyki grupowej (we wtorki: 16 grup (12 os./grupa) = 192 dzieci prowadzone z:
Lego WeDo 2.0,
Druk 3D,
Roboty Photon/InoBot.
Prowadzenie kursów komputerowych w ramach SAS w każdą środę 2 grupy (22 zajęcia).
W ramach akcji książka do domu zostało dostarczonych ok. 285 książek (19 wyjazdów akcja od lipca 2021 r.).
Audycja w radiu Bogoria
„Co nowego w bibliotece” to cotygodniowa audycja w Radiu Bogoria. W 2021 r. przeprowadzono 40 audycji, w każdy wtorek o godz. 15.30. Audycja zawierała: omówienie książek, filmów, audiobooków i gier planszowych - nowości i zapowiedzi, wywiady z pisarzami, omówienie wydarzeń bibliotecznych i oferty biblioteki.
Kongres Bibliotek
Dnia 24 listopada odbył się w bibliotece XII Ogólnopolski Kongres Bibliotek, w którym wzięło udział 1.200 uczestniczek i uczestników, wydarzenie dotarło do 75.049 osób.
Nagrody i wyróżnienia
Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zwyciężyła czwartą edycję konkursu “Samorządowy Lider Cyfryzacji” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego! Konkurs “Samorządowy Lider Cyfryzacji” wyróżnia i promuje najlepsze i najbardziej dojrzałe projekty teleinformatyczne realizowane na Mazowszu. Nagroda w konkursie to wyróżnienie dla instytucji, które przedstawiły swoje rozwiązania w obszarze zastosowań nowoczesnych technologii cyfrowych i systemów informacyjno-komunikacyjnych, a ich wdrożenie pozytywnie wpłynęły na jakość życia mieszkańców. Konkurs promuje najlepsze projekty realizujące e-usługi dla mieszkańców.
W 2021 r. nagrodę otrzymał również budynek Mediateki. Nagrodę “Obiektu 25-lecia za budynek Mediateki” wręczono podczas finału 25 edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”.